Βασίλης Δημητριάδης

Βασίλης Δημητριάδης (1991/1997)

Ο Μακεδόνας επιθετικός ήταν ένας από τους μεγαλύτερους σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΚ.
Γεννήθηκε στις 1 Φεβρουαρίου του 1966 και το καλοκαίρι του 1991 μεταγράφηκε στην ΑΕΚ από τον Άρη Θεσσαλονίκης κι ενώ ήδη είχε καταφέρει να παίξει και στην εθνική ομάδα των ανδρών. Με την φανέλα του Άρη είχε 123 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και 38 γκολ.
Η προσαρμογή του στην Αθήνα και την ΑΕΚ είναι άμεση και κατά τις πρωταθληματικές σεζόν 1991-1992 και 1992-1993 έχει εκπληκτική απόδοση και αναδεικνύεται και τις δύο χρονιές πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος (με 28 και 33 γκολ αντίστοιχα). Για την περίοδο 1992-1993 παίρνει μάλιστα και το ασημένιο ευρωπαικό παπούτσι(!) Η συνέχεια δεν ήταν εξίσου παραγωγική, αλλά εξακολούθησε να αποτελεί έναν αξιόπιστο σέντερ-φορ, που δέθηκε πολύ με τον κόσμο της ομάδας.
Ο Δημητριάδης ήταν παίκτης με μεγάλο πάθος στο παιχνίδι του, που έβρισκε εύκολα τον τρόπο να σκοράρει τόσο με τα πόδια, όσο και με το κεφάλι, ενώ ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και στις εκτελέσεις πέναλτυ. Η ευστοχία του με ρυθμό… πολυβόλου τα δύο πρώτα του χρόνια στον “δικέφαλο” , το ψυχωμένο παιχνίδι του και οι συχνότατοι και έξαλλοι πανηγυρισμοί του μπροστά στην σκεπαστή εξέδρα του γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας σε πολύ όμορφα χρόνια της ομάδας, τον έκαναν ιδιαίτερα αγαπητό στον κόσμο της ΑΕΚ.
Κατά την περίοδο 1991-1992 πέτυχε για το πρωτάθλημα δύο “χατ-τρικ” (ΑΕΚ-Παναχαική 5-1, ΑΕΚ-Πανιώνιος 6-0) και κατά την περίοδο 1992-1993 δύο “χατ-τρικ” (ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-1, ΑΕΚ-Απόλλων Αθηνών 3-0) κι ένα “καρρέ” (ΑΕΚ-Αθηναικός 5-1).
Η περίοδος 1993/1994 βρίσκει την ΑΕΚ πρωταθλήτρια για τρίτη σερί σεζόν, αλλά ο Δημητριάδης δείχνει αρκετά πεσμένος παραγωγικά. Πάντως σκοράρει 11 φορές βοηθώντας αρκετά την ομάδα να κατακτήσει έναν ακόμα τίτλο. Στον θεσμό του κυπέλλου για την ίδια σεζόν, και στον σούπερ (αλλά και ατυχή τελικά) τελικό εναντίον του Παναθηναικού, ο Βασίλης Δημητριάδης, περνάει μια βραδυά – “σκωτσέζικο ντους”. Αρχικά μένει στον πάγκο, μπαίνει στο 60′ ως αλλαγή αλλάζοντας την εικόνα της ΑΕΚ (σκοράρει μάλιστα στο 77′), αλλά το ματς τελικά οδηγείται στα πέναλτυ, όπου ο Βασίλης Δημητριάδης μαζί με τον Βασίλη Τσιάρτα είναι οι δύο παίκτες που αστοχούν από την άσπρη βούλα, με αποτέλεσμα το κύπελλο να καταλήξει στους “πράσινους”.
Η συνέχεια του Βασίλη Δημητριάδη είναι τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και από πλευράς παραγωγικότητας, πολύ κατώτερη, ενώ αρχίζει και χάνει πλεόν σταδιακά την θέση του στην ενδεκάδα. 8 γκολ κατά την σεζόν 1994/1995 και μόλις 1 γκολ κατά την σεζόν 1995/1996 (για το πρωτάθλημα), ενώ παίζει ελάχιστα χωρίς να σκοράρει στο πρώτο μισό της σεζόν 1996/1997 όταν τελικά έρχεται και η ώρα να αποχωρήσει από την ομάδα.
Γενικότερα πάντως ο “Βασιλομπίλαρος” (όπως τον αποκαλούσαν οι φίλοι της “Ένωσης”) πρόσφερε πάρα πολλά στην ΑΕΚ. Είχε τόσο πολλά και κρίσιμα γκολ (ακόμα και σε “καυτά” ντέρμπυ) κυρίως κατά την τριετία 1991-1994 που δεν γίνεται να ξεχωρίσει κανείς εύκολα κάποιες στιγμές του. Χαρακτηριστικό είναι π.χ. ότι κατά την διετία 1991-1993 σκόραρε μόνο για το πρωτάθλημα 4 φορές εναντίον του ΟΣΦΠ και 6 φορές εναντίον του ΠΑΟΚ. Ένα γκολ πάντως που σίγουρα δεν ξεχνιέται (έστω κι αν η ΑΕΚ αποκλείστηκε τελικά) ήταν το εκπληκτικό (με κεφαλιά-“ψαράκι”) γκολ με την Αιντχόφεν στη Ν. Φιλαδέλφεια (https://www.youtube.com/watch?v=FttnCRdD0E0), σε ματς για το κύπελλο πρωταθλητριών στις 21/10/1992 (νίκη της ΑΕΚ με 1-0). Ένα περίπου χρόνο πριν (στις 6/11/1991) πέτυχε με κεφαλιά το πολύ σημαντικό γκολ-πρόκριση εναντίον της Σπαρτάκ Μόσχας στη Ν. Φιλαδέλφεια για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ (νίκη της ΑΕΚ με 2-1). Εξαιρετικά σημαντικό ήταν και το εκτός έδρας γκολ (επίσης με κεφαλιά-“ψαράκι”) στην Έδεσσα (Εδεσσαικός-ΑΕΚ 0-1) στις 30/5/1993, στη νίκη που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το πρωτάθλημα υπέρ της ΑΕΚ.
Έφυγε από την ΑΕΚ τον Ιανουάριο του 1997, επιστρέφοντας για λίγο στον Άρη, όπου κι έκλεισε την καριέρα του (καταχειροκροτήθηκε στη Ν. Φιλαδέλφεια όταν σκόραρε, εναντίον της ΑΕΚ, στο ΑΕΚ-Άρης 5-1 στις 27/3/1997). Στην δεύτερη περίοδο παρουσίας του στον Άρη είχε 15 ματς και 8 γκολ στο πρωτάθλημα.
Ο Βασίλης Δημητριάδης είχε 154 συμμετοχές και 81 γκολ στο πρωτάθλημα με την ΑΕΚ, ενώ συνολικά στην καριέρα του είχε 28 συμμετοχές και 2 γκολ με την εθνική ομάδα των ανδρών (έπαιξε και στο μουντιάλ του 1994).
Σήμερα βρίσκεται στην 20η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος και στην 7η θέση των σκόρερ όλων των εποχών της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα.
Κατέκτησε με την “Ένωση” 3 πρωταθλήματα (1992,1993,1994), 1 κύπελλο (1996) κι 1 Super Cup (1996).
Μετά το τελος της καριέρας του υπήρξε κατά περιόδους γενικός αρχηγός της ομάδας της ΑΕΚ, θέση που έχει για μια ακόμα φορά από το καλοκαίρι του 2013 (υπεύθυνος λειτουργίας ποδοσφαιρικού τμήματος).