Γιάννης Δανδέλης

Γιάννης Δανδέλης– (1972/1973)

Γεννήθηκε στις 31 Μαΐου 1945 στην Κομοτηνή. Επιθετικός με μεγάλη συμμετοχή στην ομάδα της Βέροιας στα τέλη της δεκαετίας του ’60 και τις αρχές αυτής του ’70.
Ο ερχομός του στην ΑΕΚ το καλοκαίρι του 1972 είχε εξ’ αρχής σαν σκοπό την υποστήριξη της επιθετικής γραμμής από την θέση του αναπληρωματικού. Από τη μια πλευρά το ακλόνητο δίδυμο Παπαϊωάνου – Κ. Νικολαΐδη στην γραμμή κρούσης της Ένωσης δεν άφηνε και πολλά περιθώρια “επιβίωσης” άλλου επιθετικού και από την άλλη η “εισαγωγή” ξένων και δη Νοτιοαμερικάνων παικτών συρρίκνωνε τις πιθανότητες καθιέρωσης οποιουδήποτε στην ενδεκάδα.
Παρά το γεγονός αυτό ο Γιάννης Δανδέλης κατάφερε να συμπληρώσει στο Πρωτάθλημα της περιόδου 1972-73, 28 συμμετοχές και να σημειώσει 7 γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλλα. Στον αγώνα εντός έδρας απέναντι στον Φωστήρα στις 21/1 1973 πέτυχε και τα 3 γκολ της νίκης με 3-0 σημειώνοντας χατ-τρικ.
Κατέγραψε και 3 Ευρωπαϊκές συμμετοχές, μια στη ρεβάνς εκτός έδρας του Α’ γύρου με τηνΣαλγκοταριάν όταν αντικατέστησε στο 61′ τον Καραπουλιτίδη και δύο στους αγώνες με την Λίβερπουλ για τον Β’ γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της περιόδου 1972-73.
Μετά την ΑΕΚ συνέχισε την καριέρα του στην Παναχαϊκή όπου έμεινε για δύο σαιζόν καταγράφοντας την περίοδο 1973-74, 28 συμμετοχές στο Πρωτάθλημα σημειώνοντας 8 γκολ και την περίοδο 1974-75, 8 συμμετοχές στο Πρωτάθλημα χωρίς όμως να σκοράρει. Με την ομάδα της Πάτρας είχε και 3 συμμετοχές στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ της περιόδου 1973-74 στην πρώτη συμμετοχή Ελληνικής επαρχιακής ομάδας στα Κύπελλα Ευρώπης.